Skip to main content

Puszczyk w kominie

| MP | ECO newsy

puszczyk1m

W piątek 6.11. doszło do nietypowej interwencji Straży Pożarnej w jednej z posesji w Rożnowie. Mieszkańcy potrzebowali pomocy, w ich kominie znajdował się  spory PTAK.

Na samym dnie komina znajdował się PUSZCZYK! Trudno sobie wyobrazić jak dokładnie dostała się tam sowa, bardzo ważna była reakcja domowników i szybkie oswobodzenie ptaka przez strażaków z opresji. Uratowanym puszczykiem zajął się weterynarz, po krótkiej obserwacji ma być wypuszczony na wolność.

Warto podziekować strażakom z OSP Rożnowo oraz PSP Oborniki za przeprowadzenie tej nietypowej akcji. Uratowanie puszczyka wymagało dużego zangażowania z ich strony.

Puszczyk to sowa będąca w Polsce pod ścisłą ochroną. Sowy bardzo trudno spotkać z uwagi na nocny tryb życia. Można domniemywać, że Puszczyk gniazduje w okolicy Rożnowa, możliwe, że w starym parku, ponieważ ten gatunek zazwyczaj szuka dziupli w starych drzewach głównie gatunków liściastych. Ale może też gniazdować w szczelinach starych budynków.

Puszczyki żywią się drobnymi gryzoniami ale nie pogardzą dżdżownicami, owadami. Jest to najczęściej spotykana w Europie sowa, co nie znaczy, że jej liczebność jest bardzo duża! Tym bardziej cennym jest uratowanie każdego osobnika!

Sowy osiedlają się w danym miejscu na wiele lat i przebywają tam cały rok. Piątkowe znalezisko świadczy o tym, że znalazły one dla siebie w Rożnowie odpowiednie warunki bytowania.

Być może część mieszkańców słyszała je nie wiedząc, że to ten ptak. Typowy głos samca to pohukiwanie, takie charakterystyczne długie "huuu", krótka przerwa, kilka urwanych, przyciszonych dźwięków "hu" i na sam koniec znów przeciągłe, dźwięczne "huuu". Samice czasami imitują samców, ale mają wtedy głos bardziej ochrypły i brzmią zawodząco. Standardowo samice kontaktują się wydając odgłos "kjuwik". Ten właśnie odgłos wpłynął na ludową nazwę puszczyka w niektórych regionach Polski, gdzie nazywa się go właśnie „kjuwik”.

PS. Dziękujemy właścicielom posesji w której uratowano puszczyka za odpowiednią reakcję.Zdjecia są własnościa wspomnianyych Państwa, dziękujemy za ich udostępnienie.

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.