Skip to main content

Wełna - rzeka pełna śmieci

| MP | ECO newsy

Wełna - rzeka pełna śmieci

Rzeka Wełna przyciąga wielu amatorów kajakarstwa, niestety wielu z nich jest po prostu zwykłymi śmieciarzami i ludźmi pozbawionymi elementarnej kultury.

Wiele osób spływ kajakowy traktuje po prostu jako doskonałą okazję do „napicia się”,  bardzo przykry jest widok gdy do Jaracza dopływa kolejna partia kajaków i „turyści” po prostu nie są już praktycznie w stanie wysiąść z kajaka.

Oaza ciszy i piękna  zamienia się w gwarną arterię gdzie co kilka metrów widać pozostałości po pijaństwie na kajaku. Czarę goryczy przechyla wielkie śmietnisko zlokalizowane 5 kilometrów przed Jaraczem. W tym miejscu mamy na rzece jedyną w tej chwili przeszkodę na odcinku Rogoźno – Jaracz, wymagającą przeniesienia kajaka. Na przeszkodzie tej zatrzymują się wszystkie śmieci. Być może część z troski o nie zaśmiecanie rzeki zaczęła wyrzucać je na brzeg, być może inni widząc kupę śmieci, dokładają do niej.

Zbliża się koniec sezonu, mamy nadzieję, że firmy  zajmujące się organizacją spływów po Wełnie oczyszczą ją z bezmyślnie wyrzuconych opakowań. A zdawałoby się, że zabranie ze sobą swoich śmieci jest takie proste.

Za taki stan rzeczy w pierwszej kolejności odpowiedzialni są wszyscy  „turyści” pływający Wełną, jednak nie bez winy pozostają również organizatorzy czy firmy wynajmujące kajaki, które powinny stanowczo informować swoich klientów o tym co mają zrobić z śmieciami.

Dobrze w tym miejscu przypomnieć lansowane przez stowarzyszenie NW-Włóczykije hasło:  „Dorośli i dzieci zabierają swoje śmieci”.

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.