Skip to main content


Zrywanie konwalii jest w złym guście!

| MP | ECO newsy

Zrywanie konwalii jest w złym guście!

Przemysłowy zbiór stał się główna przyczyną wprowadzenia ochrony konwalii majowej. Obecnie większym zagrożeniem jest bezmyślny zbiór do “wazonika”.

Połowa maja i jak przystało na ta porę roku w lasach rozkwitła konwalia majowa. Według legendy konwalia majowa powstała z łez Ewy wygnanej z raju, a jej ludowa nazwa to lanuszka. Te piękne leśne kwiatki dawniej traktowano jako znak pomyślności, szczęścia i młodości.

Być może z tego powodu wiele osób chcąc sobie poprawić samopoczucie zrywa, czasami nawet łanowo je w naszych lasach. Przykrym widokiem jest gdy widzi się osoby dorosłe wychodzące z lasu, gdzie pani idzie z bukietem pięknych konwalii, które zapewne z rycerskim poświęceniem zerwał jej partner, a tym samym zniszczył łany konwalii i złamał prawo. Zrywanie konwalii majowej jest po prostu w złym guście!

Konwalia majowa jak większość roślin leczniczych jest objęta częściową ochrona prawną a co za tym idzie jej zbiór, nabywanie i oferowanie do sprzedaży bez zgody wojewody jest działaniem nielegalnym i podlega karze aresztu lub grzywny. Te przepisy łatwo złamać, ponieważ aby nałożyć karę trzeba jednoznacznie udowodnić, gdzie nastąpił zbiór. Dlatego apelujemy do Pań, aby nie przyjmowały od swoich adoratorów takich dowodów uwielbienia.

Dodatkowo dobrze pamiętać, że konwalia należy do roślin trujących, trująca jest również woda, w której zostawimy konawalię.

 

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.

System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów i rewolucje w działaniu sklepów

„Wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. powszechnej kaucji za plastikowe, metalowe i szklane pojemniki wymusi zmianę naszych nawyków” – uważa Marcel Rakowski, prezes zarządu PolKa Polska Kaucja. W domach trzeba będzie znaleźć miejsce na przechowywanie butelek czy puszek przed wyniesieniem ich do skle...

Segregacja odpadów w Polsce – jest postęp, ale czy wystarczający? Sprawdź, jak robić to zgodnie z wymogami

Po ponad dekadzie od wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów, Polacy wciąż miewają z nią problem. Pomimo wzrostu świadomości ekologicznej i postępów jakie poczyniło społeczeństwo, poziom recyclingu w kraju jest daleki od satysfakcjonującego. Pod względem odzyskiwania surowców i materiałów nadal...