Skip to main content


Ciąg dalszy problemu z elektrośmieciami (film)

| newseria.pl | ECO edukacja

Ministerstwo Środowiska pracuje nad wprowadzeniem zmian do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, które mają ograniczyć szarą strefę i zwiększyć kontrolę nad przepływem elektrośmieci. Branża producentów sprzętu RTV, AGD, IT i oświetleniowego proponuje resortowi środowiska własne rozwiązania tego problemu.

– Szara strefa nadal króluje i dobrze sobie radzi w Polsce. Chcemy więc zaproponować Ministerstwu Środowiska konkretne rozwiązania – zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT (ZIPSEE). – Przede wszystkim system monitorowania online odpadów, który ma być narzędziem dla Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska pomagającym wyłapywać miejsca, które należy sprawdzać

Zgodnie z nową dyrektywą unijną, Polska musi zwiększyć limity zbierania elektroodpadów z 4 do ok. 10 kilogramów na osobę. Ponieważ za urządzenia, których pozbywają się konsumenci, odpowiadają producenci i importerzy – z branż RTV, AGD, IT i oświetleniowej – to oni ponoszą koszty ich utylizacji. Przedstawiciele tych branż wyliczają, że stworzyli system pozwalający na zbieranie ok. 150 tys. ton urządzeń rocznie. Zwracają uwagę, że w wyniku braku skutecznych mechanizmów kontroli, doprowadzono do powstania szarej strefy w tym sektorze. Szacują ją na kilkadziesiąt procent rynku ZSEE.

– Inspektorów jest zbyt mało w skali kraju, żeby wyłapać wszystkie problemy, stąd chcemy dać im gotowe narzędzie ułatwiające pracę. Pozwoli im skutecznie wykonywać swoje obowiązki i znaleźć miejsca, w których powstają nieprawidłowości, patologie, błędy. Przez to ten system jest coraz droższy, bo musimy coraz więcej płacić za pozyskiwanie sprzętu na rynku, ponieważ króluje na  nim nieuczciwa konkurencja – informuje Michał Kanownik.

Przedstawiciele branży domagają się zatem wprowadzenia obowiązku certyfikacji i audytu. Kolejnym postulatem jest zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej tego sprzętu, który często zawiera niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego oraz dla środowiska elementy.

– Skuteczniejszy, bardziej efektywny i szczelny system oznacza większe wpływy z VAT. Dzięki temu, że wszystkie odpady będą wpadały do systemu i nie będą „uciekały”, będzie generowany większy obrót oficjalny, fakturowany. Unikniemy też potencjalnych kar za niezrealizowanie celów unijnych, które radykalnie wzrosną, również w Polsce. Polacy będą bezpieczniejsi, zaś środowisko naturalne będzie lepiej chronione – wylicza Michał Kanownik.

Uczniowie z Obornik wymyślili nową akcję - Forest Challenge

Niesamowity pomysł uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 UNICEF w Obornikach, postanowili zainicjować w naszej gminie akcję Forest Challenge.

UE przyspiesza prace nad zielonym wodorem (film)

W październiku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, który wprowadza zapisy potrzebne dla realizacji Polskiej Strategii Wodorowej. Projekt został już skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 14 listo...

Obornickie święto edukacji

Obornicki Dzień Edukacji Narodowej obchodzono 17 października w Domu Kultury w Objezierzu. 

Czym są kąpiele leśne? (film)

Nadleśnictwo Oborniki zrealizowało wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach materiał filmowy w ramach kampanii edukacyjnej Lasy Robią Klimat. Film zatytułowany „Kąpiele leśne” został oficjalnie zaprezentowany w serwisie Youtube i mediach społecznościowych we wto...

Uczniowie szkół podstawowych! Zapraszamy do udziału w konkursie z okazji Światowego Dnia Ziemi

"Odpadowe” gry planszowe, książki o tematyce zero waste, ekogadżety od ZM GOAP oraz nagrody sponsorowane przez Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o. czekają na autorów najciekawszych prac na temat bioodpadów.

Dzień Babci i Dziadka z nagrodami od ZM GOAP

Zapraszamy do udziału w konkursie ZM GOAP pn. „Dzień Babci i Dziadka w duchu zero waste”. Do wygrania kuchenny pojemnik do segregacji odpadów, lunchbox i inne EKOnagrody.

Ekologiczny konkurs fotograficzny z nagrodami

Młodziezowa Rada Miejska w Obornikach zaprasza do udziału w konkursie propagującym proekologiczne zachowanie.